30.05.13
Від Кримських гір до гір Карпатських
источник: ЗА ОГНЕУПОРЫ (Часов Яр)

Можна з упевненістю сказати, що культурне життя у нашому місті помітно збагатилося після відкриття понад два роки тому картинної галереї у Палаці культури ПАТ “Часівоярський вогнетривкий комбінат”. З того часу мешканці та гості міста могли ознайомитися з творами багатьох майстрів пензля — відомих художників Донеччини: В.С. Шенделя, В.В. Дементьєва, М.І. Корягіна та ін.; а також творчістю місцевих митців. І знову ми маємо можливість ознайомитися з творчістю непересічного художника, нашого земляка — донеччанина Анатолія Федоровича Дерези.

Від Кримських гір до гір Карпатських” - саме таку назву має виставка робіт відомого донецького художника, які експонуються в картинній галереї з початку травня. На виставці глядачі можуть побачити живописні роботи та поетичні акварелі митця — усього понад 60 творів різних років, серед котрих декілька відносяться до раннього етапу творчості майстра, але більшість є результатами праці останніх років.

Назва виставки є глибоко символічною, оскільки головними на ній є краєвиди рідної художнику землі — Донеччини, а також значна кількість краєвидів Західної України, чудові роботи, присвячені Криму та іншим мальовничим куточкам нашої країни. Можна сказати, що справжня, недекларативна любов до України є наскрізною темою усього творчого шляху художника.

Анатолій Федорович Дереза народився у Горлівці у 1952 році. Завдяки батькам, їх природному смаку, обізнаності у мистецтві та зокрема у малярстві (батько, за фахом військовий, був також художником-аматором, мати — вмілою вишивальницею) він вирішив обрати шлях художника. Ще в юному віці він закінчив художню школу, а після строкової служби в армії поступив на факультет інтер’єру та устаткування Харківського художньо-промислового інституту, котрий закінчив у 1979 році. У 1980-1998 роках Анатолій Дереза викладав у Донецькому художньому училищі, з 1999 року працює доцентом Донбаської національної академії будівництва та архітектури.

З 1990 року він є членом Національної спілки художників України. Персональні виставки його робіт відбувалися, крім нашої держави, у Німеччині, Швеції, Польщі, Словаччині, Угорщині.

Серед творчих занять Анатолія Федоровича — станковий живопис, монументальний розпис, створення вітражів та ін. Він є автором чудових розписів православних храмів у Донецьку, Маріуполі, Авдіївці, вітражів та розписів у багатьох громадських будівлях Донеччини.

На виставці, що експонується в картинній галереї, представлені в основному краєвиди, але ще однією гранню творчості Анатолія Дерези є психологічний портрет. Одне з таких полотен, робота 1980 року, яке можуть побачити відвідувачі галереї, зображує матір художника — народного майстра-вишивальницю . Також художник є майстром натюрмортів, котрі в нього завжди мають яскраве емоційне забарвлення. Окреме місце на виставці посідає композиція символічного характеру — “Чорнобиль — трава гірка”, що присвячена трагедії “мирного атома”.

Та найбільше на виставці представлені краєвиди: роботи з кримського циклу, а також присвячені Азовському морю, місту Донецьку, в якому мешкає художник, неповторній природі та архітектурі Святогір’я. На більшості полотен серед представлених на виставці — Західна Україна, з її гірською красою, стрімкими водограями, старовинними замками, лірикою пір року.

Кілька робіт на виставці присвячені Запоріжжю, місцю козацької слави, рицарського серця України. Слід відмітити, що акварельні роботи з запорізької серії та декілька інших виконані по вологому паперу, складною технікою, що потребує великої майстерності, досвіченості, влучності та майстерності композиції. Володіння такою технікою, що дуже цінується професійними художниками, є наслідком особливого обдарування та наполегливої праці майстра.

Виставка живопису та акварелей Анатолія Федоровича Дерези в нашому місті є значним явищем його культурного життя, справжнім святом для поціновувачів образотворчого мистецтва.

В.О. Богуненко, зберігач фондів музею.

 
* Имя:
Е-mail:
* Текст:
* Защитный код: (пять цифр от 0 до 9)


* - Поля, помеченные звездочкой, обязательны для заполнения.